Zespół dworsko-parkowy na Podzamczu położony jest na wysokim wzniesieniu, przy ujściu rzeki Świnki do Wieprza. W XV wieku stał tu murowany zamek obronny a wcześniej prawdopodobnie drewniany. Obecnie niewiele jest widocznych śladów po tej budowli. Pozostał do dziś w tym miejscu rozległy park oraz liczne zabudowania dawnego folwarku.
Park założony w XVII wieku zajmuje powierzchnię ok. 8 hektarów i liczy prawie 2 tys.drzew, wiele pomnikowych.
Folwark powstał w czasach świetności Łęcznej kiedy to w XVII wieku odbywały się słynne Łęczyńskie Jarmarki ,na które zjeżdżali kupcy z Wołynia, Podola, Ukrainy a obroty handlowe, używając dzisiejszych określeń „szły w miliony”. Folwark Łęczna rozwijał się przez dziesiątki lat będąc własnością wielu znamienitych rodów: Tęczyńskich , Firlejów, Potockich, Noskowskich, Rzewuskich, Szeptyckich, Branickich i Sapiehów. Był nim również zainteresowany Ignacy Jan Paderewski (pianista, premier i minister spraw zagranicznych), jednak w kupnie ubiegł go Józef Bogusławski. Po folwarku pozostały wielokrotnie przebudowywany dwór i oficyna oraz zabudowania gospodarcze.
Całość jest teraz w trakcie kompletnej rewitalizacji, w wyniku której obiekty folwarku i parku oddane zostaną mieszkańcom jako tereny rekreacyjne. Np. dawna suszarnia chmielu będzie wieżą widokową a część parku zamieni się w strefę aktywnego wypoczynku, tzw. „ścieżkę zdrowia”.