Dawni wielcy łódzcy fabrykanci budowali przy swoich fabrykach osiedla robotnicze, które nazywano famułami innymi słowy domami familijnymi. Prócz domów mieszkalnych znajdowały się na nich szkoły, przychodnie, sklepy. Takie kompleksy mieszkalne wznieśli m.in. Karol Scheibler, Izrael Kalmanowicz Poznański, Juliusz Heinzel, Leon Allart. Tak samo uczynił Juliusz Kunitzer, jeden z właścicieli Towarzystwa Akcyjnego Manufaktury Bawełnianej.
Domy dla robotników manufaktury powstały w latach 1894-1900 w jej sąsiedztwie. Wybudowano 158 domów drewnianych o typowym charakterze wiejskim i 8 murowanych. Niestety, do dziś nie zachował się żaden dom drewniany. Jedynie przy ul. Szpitalnej (kwadrat ulic: Szpitalna, Al. Piłsudskiego, Teodora, Św. Kazimierza) stoją po dziś dzień domy murowane z charakterystycznymi drewnianymi komórkami.
Warto wiedzieć: Juliusz Kunitzer w 1900 r. przystąpił do antyrobotniczego Związku Fabrykantów Łódzkich, był jednym z najbardziej nieustępliwych łódzkich przemysłowców. Zginął 30 września 1905 r. zastrzelony w tramwaju przez Adolfa Szulca, robotnika z organizacji bojowej PPS.
Kunitzer jest uważany za "ojca łódzkich tramwajów". To właśnie dzięki jego aktywnej działalności powstała w Łodzi sieci tramwajów elektrycznych.
Warto obejrzeć: https://www.youtube.com/watch?v=-mCYbmxhdIg