Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego znajdują się obudowane zadaszonym pawilonem relikty dawnej, wzniesionej na początku XIII w. kaplicy pw. św. św. Benedykta i Wawrzyńca. Była to świątynia murowana, wybudowana w czasach Henryka I Brodatego, która zastąpiła wcześniejszą, drewnianą, wspominaną źródłowo już w 1148 r. Pierwszy kościółek nosił wezwanie św. Benedykta, kolejny był już dwupoziomowy – nad dostępną dla wszystkich kaplicą św. Benedykta znajdowała się kaplica książęca pw. św. Wawrzyńca. Ta druga połączona był specjalnym przejściem z książęcym palatium (na jednej ze ścian zamkowych nadal widoczny jest niewielki portal z zachowanym kamiennym progiem). Podwójne wezwanie świątyni po raz pierwszy pojawiło się w dokumentach w roku 1253.
Romańska kaplica przetrwała prawie 400 lat. Została rozebrana ok. roku 1621, podczas przebudowy zamku dokonywanej przez księcia z rodu Piastów, Jerzego Rudolfa legnickiego. Niespełna 30 lat później z inicjatywy kolejnego legnickiego Piasta, Ludwika IV, w pomieszczeniach nad nieistniejącą dziś bramą Lubińską powstała kolejna kaplica. Ona także nie przetrwała do naszych czasów. Jedynym jej wspomnieniem jest dwukolumnowy portal wejściowy zdobiący jedną z zamkowych ścian.
Podczas badań archeologicznych prowadzonych w obrębie dziedzińca, dokonano w 1961 r. odkrycia pozostałości romańskiej świątyni. W 1975 r. zostały one przykryte pawilonem, a jego ściany obsadzone bluszczem. We wnętrzu możemy dziś oglądać oryginalny zarys przyziemia dwunastobocznej kaplicy. Zachowały się fragmenty ceglanych murów obwodowych i nieco detali architektonicznych z żółtego piaskowca. Poziom zachowania oryginalnych elementów kaplicy wyznacza biała linia poprowadzona wzdłuż ścian.
Obiekt jest udostępniony do bezpłatnego zwiedzania od kwietnia do końca października, od środy do niedzieli w godz. 9:00-17:00; warto jednak skorzystać z usług przewodnika oprowadzającego (również bezpłatnie) o pełnych godzinach, bo – po pierwsze opowie więcej, niż można wyczytać z rozwieszonych na ścianach pawilonu tablic, a po drugie – zaprowadzi również do wieży św. Jadwigi z niesamowitą Zieloną Komnatą wewnątrz oraz do wieży św. Piotra. Zwiedzanie poza sezonem turystycznym tylko na zapytanie – należy zadzwonić do Muzeum Miedzi pod numer (76) 862 49 49 ( 09:00 do 16:00, od poniedziałku do soboty).