Zamek tajemnic
Wielki i tajemniczy. Legnicki zamek widać niemal z każdego punktu miasta. Stoi w miejscu dawnego grodu warownego plemienia Trzebowian i uważany jest za jedną z najstarszych warowni na obszarze współczesnej Polski.
Prawdopodobnie budowę pierwszych murowanych urządzeń obronnych rozpoczął Henryk I Brodaty. W skład całego kompleksu budowli wchodziły trzy wieże, pałac książęcy, kaplica, wał drewniano-ziemny i częściowo mur obronny. W tamtych czasach była to jedna z najpotężniejszych warowni na ziemiach polskich. Oparła się najazdowi Mongołów w 1241 r. Od tego czasu do połowy XVII w. zamek był najważniejszą rezydencją książąt legnicko-brzeskich. Do dzisiaj podziw wzbudza wspaniała brama, dzieło Jerzego z Ambergu, najstarszy zabytek architektury renesansowej w mieście. Portal bramy ozdabiają kolumny kandelabrowe, na których wspiera się rzeźbiony fryz z medalionami fundatora założenia, księcia legnickiego Fryderyka II i jego żony Zofii Brandenburskiej. Jest tu też kartusz herbowy z orłem śląskim.
Kiedy patrzy się na majestatyczną i spokojną bryłę zamku, trzeba jednak pamiętać, że miał dość burzliwe dzieje, m.in. wielokrotnie płonął. Po pożarze w 1835 r. zabytek został odbudowany według projektu słynnego Karola Schinkla. Kolejny wielki pożar zniszczył obiekt w 1945 r.
W odbudowanym zamku mieści się Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych oraz Wyższa Szkoła Menedżerska. W specjalnym pawilonie na dziedzińcu można oglądać relikty romańskiej kaplicy zamkowej.