Przy zbiegu ulic Żeromskiego i Szerokiej znajduje się budynek kina „Tur”. Został on wzniesiony na przełomie lat 60/70 XX w., pierwszy seans dla widzów odbył się w 1974 r. Gmach kina został wybudowany na miejscu, gdzie do lat 60. stał budynek dawnej synagogi…
Synagoga została wzniesiona w latach 1861-1866 prawdopodobnie według projektu architekta Jana Janiszewskiego. Był to obiekt piętrowy, posadowiony na planie prostokąta. Frontowa elewacja znajdowała się od strony ul. Szerokiej i była odgrodzona od ulicy ogrodzeniem. W roku 1898 Adel Szajniak z własnych środków finansowych dobudował do głównego budynku synagogi północne skrzydło.
Odnowienia bożnicy dokonano w roku 1910. W okresie II wojny światowej okupant hitlerowski podjął próbę spalenia synagogi wraz z spędzonymi do niej żydowskimi mieszkańcami miasta. Akcję jednak przerwano ze względu na możliwość przeniesienia się ognia na pobliską zabudowę. Po tym fakcie w budynku urządzono magazyn.
Po zakończeniu działań wojennych, do połowy lat 60. bożnica dalej była magazynem. Następnie utworzono w niej prowizoryczne kino „Tur”. Budynek był stary i z tej właśnie przyczyny ówczesne władze PRL-u postanowiły go wyremontować. Remont był przysłowiową "kropką nad i”… synagogę zburzono, a w jej miejscu wybudowano nowy budynek. Zachowano ponoć po bożnicy południową ścianę (być może budynek stoi po części na jej fundamentach?).
O istniejącej kiedyś w tym miejscu synagodze przypomina dziś tylko skromna tablica znajdująca się na budynku kina.