Nie sposób jest nie zauważyć górującej przy ul. Rzgowskiej 140 (w pobliżu ul. Warneńczyka) starej wieży ciśnień. Dziś taki zabytek techniki w przestrzeni publicznej można przyrównać do przysłowiowego „rodzynka w cieście”. Kiedy została wzniesiona i do kogo należała?
… po śmierci w 1882 r. Józefa Johna, założyciela fabryki maszyn i odlewni żelaza, kierownictwo nad przedsiębiorstwem przejęła wdowa po nim, a w późniejszym okresie jego trzej synowie. Z roku na rok interes przynosił co raz większe zyski, co poskutkowało założeniem w 1905 r. Towarzystwa Akcyjnego Budowy Transmisji, Maszyn i Odlewni Żelaza „J. John”.
W roku 1913, jak donosiła ówczesna prasa „Nowe fabryki na przedmieściu Łodzi. Łódzkie Towarzystwo akc. „John, Krebs i S-ka” poczyniło starania u władz na pozwolenie na budowę w Chojnach przy ul. Rzgowskiej pod nr. 142 i 144, na placu przylegającym do terytoryum stacyi „Łódź-Chojny” kolei obwodowej odlewni żelaza oraz fabryki mechanicznej kotłów p. n. „Ruski Strebelwerk”.” (tekst oryginalny; Rozwój 1913-06-25 nr 143). W późniejszym okresie firma „A. John, Krebs i S-ka” oraz Towarzystwo „Strebelwerk” odnosiły w okresie międzywojennym bardzo duże sukcesy. M.in. w 1929 r. zostali nagrodzeni złotym medalem za żeliwny kocioł grzewczy opalany węglem.
Po zakończeniu II wojny światowej fabrykę upaństwowiono. W roku 1953 zmieniono jej nazwę na Fabrykę Kotłów i Radiatorów „Fakora” (wejście główne od ul. Warneńczyka 18/20). Od 2005 tradycję produkcji kontynuowała i rozwijała Odlewnia Żeliwa „Fakora Moc” Sp. z o.o. Niestety, w 2007 r. fabrykę częściowo strawił pożar. W roku 2009 pozostałości po niej wraz nieruchomością sprzedano firmie Plaza Centers, wchodzącej w skład Europe Israel Group. Do dziś z zabytkowych pofabrycznych budynków zachowała się w/w wieża ciśnień o nietuzinkowej konstrukcji żelbetowo-ceglanej z około roku 1915 oraz żelbetowe szkielety hal z lat 1913-1914.
Warto wiedzieć: W bliskim sąsiedztwie opisanego powyżej zakładu, przy ul. Warneńczyka 16 znajdował się niegdyś oddział założonej w 1912 r. przez Oskara Hoffmana Fabryki Maszyn Budowlanych i Włókienniczych (główny zakład ul. Kilińskiego 170). Przy tej samej ulicy, pod nr 48 znajdowała się mechaniczna cegielnia Karola Fiszera i Obermana, zatrudniająca 20 robotników.
Dziś: Na terenie dawnej odlewni funkcjonuje centrum handlowe "Łódź Plaza"