Rzeźba Matki Boskiej stoi na obronnym murze muszyńskiego zamku wzniesionego na górze (527 m n.p.m.) zwanej Baszta, Górą Zamkową lub Zamczysko. Matka Boża stojąc na ruinach zamku spogląda na miasteczko i jego mieszkańców.
Rzeźba pierwotnie znajdowała się na prywatnej posesji jednego z mieszkańców, który wyemigrował do Ameryki. Dom kupił Żyd Keizinger, Stojąc w oknie zauważył, że przechodzący obok jego domu katolicy zdejmują czapki przed figurą Matki Boskiej. Żyd często stawał w oknie i odpowiadał na ukłony. Nie podobało się to katolickim mieszkańcom i pewnej kwietniowej nocy 1936 r. wykradli figurę ( Żyd nie chciał jej sprzedać) i umieścili ją na ruinach zamku.
W 1941 r. figura Matki Boskiej z Dziecątkiem została zniszczona przez grupę młodzieży z Hitlerjugend. W roku 1945 odnowioną figurę ponownie umieszczono na zamkowym murze. Po wojnie rzeźba MB była jeszcze trzykrotnie niszczona przez wandali. Ostatni raz w 1980 r. i wydawało się, że rzeźby nie da się odnowić.
Znacznie uszkodzoną przechowali państwo Halina i Jan Goralowie, którzy ufundowali nową figurę. Wykonana został w zakładzie kamieniarskim w Pińczowie. Obecnie jest to figura Matki Boskiej Bolesnej. Poprzednia figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem pod koniec XX wieku po renowacji umieszczona została w cmentarnej kaplicy rodziny Krynickich.