W dawnej zajezdni tramwajowej na Niemierzynie od 2010 r. funkcjonuje dla publiczności Muzeum Techniki i Komunikacji. Jest trzecim co do wielkości muzeum technicznym w kraju.
Samą zajezdnię oddano do użytku w 1913 r. Szczęśliwie nie została zniszczona podczas wojny, w związku z czym to w niej znajdowało się pierwsze powojenne zaplecze techniczne dla szczecińskiej komunikacji tramwajowej. Ostatni kursowy tramwaj wyjechał stąd w 2004 r. Dzięki staraniom miłośników komunikacji, dwa lata później powołano do życia samorządową instytucję kultury - Muzeum Techniki i Komunikacji „Zajezdnia Sztuki”. Aby udostępnić zbiory do oglądania, konieczne było przeprowadzenie remontu. Sam budynek zajezdni Niemierzyn wpisany jest do rejestru zabytków. Do dziś można w nim oglądać wiele elementów oryginalnego wyposażenia technicznego (np. szlifierkę do kół tramwajowych).
W bogatych (i to bardzo) zbiorach są stare szczecińskie tramwaje i autobusy (do większości można wejść). Są pojazdy królujące na polskich drogach od wczesnych lat powojennych, w tym jednoślady (Osy, Żaki, Rysie, Komary, Sokoły, motocykle WSK i SHL), duże i małe Fiaty (również w wersjach prototypowych), Star 25, Nysa, Żuk, Warszawy. Jest lekki pojazd terenowy pana Samochodzika i przedwojenne pojazdy szczecińskich firm Stoewer oraz Alba, a także powojenne Junaki i Smyk ze szczecińskiego POLMO. Produktom Stoewera poświęcona jest zresztą osobna (największa na świecie) wystawa, która zasługuje na oddzielne jej przedstawienie.
Można spróbować własnych sił w prowadzeniu tramwaju, oczywiście w symulatorze umieszczonym w kabinie wyciętej z najprawdziwszego pojazdu. Dzieci zainteresuje z pewnością osobno płatna (ale niewiele) interaktywna wystawa "Eureka ruchu". Pewnie też każdy bez wyjątku ucieszy się z możliwości bycia choć przez chwilę siłaczem dzięki… własnoręcznemu uniesieniu nad ziemię najprawdziwszego Fiata 126P, a że pomoże wam w tym dźwignia dwustronna, to już tylko szczegół.
Muzeum czynne od wtorku do niedzieli. Otwierane jest zawsze o 10:00; w środy, czwartki i niedziele zamykane o 16:00, w piątki i soboty – o 18:00, a we wtorki (bezpłatny wstęp) o 15:00.
Warto wiedzieć: Muzeum jest także Zajezdnią Sztuki – na wystawach czasowych prezentowane są zasługujące na uwagę nowatorskie pomysły w dziedzinie projektowania użytkowego.