W roku 1910, na nieruchomości położonej pomiędzy ulicami: 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 44 (dawniej ul. Luizy) i Pogonowskiego 71 (dawniej ul. Zakątna), Ryszard Schröder uruchomił pralnię, tkalnię, farbiarnię oraz wykończalnię tkanin. Projekt na budowę zakładu wraz z parterowym domem mieszkalnym posiadał już w roku 1909. W roku 1911 przy farbiarni wybudował parterowy skład towarów, według projektu inżyniera technologa Leona Lubotynowicza.
Przy ul. Pogonowskiego 71, na dawnym terenie fabrycznym Schrödera stoi piętrowa willa. Została wzniesiona w okresie międzywojennym tj. około roku 1920. Czy jest to obiekt wybudowany jeszcze przez przemysłowca? Jeśli tak, to być może powstał na miejscu parterowego domu bądź został rozbudowany. Obecnie w willi ma swoją siedzibę Przedszkole Miejskie Nr 56.
Warto wiedzieć: Schröder zatrudniał około 100 robotników. Zakład napędzały trzy silniki o mocy 188 HP (HP - jednostka utworzona w XIX w. w Niemczech na wzór konia parowego; silnik parowy o mocy 3 KM może oddać w przybliżeniu taką moc co 1 pracujący koń).