Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to miejsce spotkań z kulturą ludową i tradycyjną. Działania podejmowane w Etnocentrum to między innymi śpiew, gotowanie, rekonstrukcje obrzędów. Prowadzone są w nim warsztaty rzemiosła i rękodzieła, tańca, śpiewu...
Główne wątki tematyczne to kultura ludowa i zwyczaje regionu krośnieńskiego. Żywa kultura prezentowana jest tu w formach, które współczesny człowiek może uznać za atrakcyjne i rozwijające, poprzez sentymentalne powroty do chwil dzieciństwa oraz aktualizowanie dawnych zjawisk we współczesnych kontekstach. Podejmując próbę powrotu do dawnego sposobu myślenia o świecie i dawnego podejścia do życia, Etnocentrum odtwarza naturalny sposób przekazywania wiedzy i umiejętności.
Nowoczesna podróż w tradycję Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to nie muzeum ani placówka naukowa, chociaż wszystkie prowadzone w nim działania i odbywające się wydarzenia opierają się o wiedzę etnograficzną i wynikają z dokładnych badań terenowych. Kulturę tradycyjną prezentuje się tu w nowoczesny i nowatorski sposób.
Gość, odwiedzający instytucję porusza się w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach, wśród starodawnych przedmiotów i pieśni. W sali legend może zasiąść w drabiniastym wozie i zapoznać się z jedną z wielu lokalnych opowieści w animowanej, interaktywnej wersji. We wnętrzach podziemia posłuchać oryginalnych pieśni, odkrytych w trakcie poszukiwań na Podkarpaciu, a w scenerii dawnego peronu kolejowego obejrzeć stare zdjęcia, odnajdując ślady historii odwiedzanego regionu. W pokoju gier można znaleźć zarówno nowoczesne gry w technologii kinect, jak i tradycyjne gry planszowe. W izbie z piecem za pomocą video mappingu przedstawiono proces przygotowywania tradycyjnego posiłku.
Ciekawą atrakcją w Etnocentrum jest też wirtualna przymierzalnia ludowych strojów i możliwość zaprojektowania własnego wzoru haftu na specjalnym ekranie dotykowym. Od czasu do czasu organizowane są tu koncerty muzyki tradycyjnej, potańcówki i spotkania z mistrzami tradycji. Odwiedzając Krosno warto się tu wybrać!