Kamienna (Steingrund) to jedna z najmłodszych wsi w obecnej gminie Bystrzyca Kłodzka. Powstała pod koniec XVIII w. (1790) w wyniku parcelacji idzikowskiego majątku hr. Mutiusa. Ma nieregularny układ przestrzenny i rozproszoną zabudowę, z której prawdę mówiąc niewiele zachowało się do dnia dzisiejszego. Miejscowa ludność trudniła się głównie rolnictwem, a sto lat po założeniu Kamiennej było tu ponad pół setki budynków, wśród nich młyn wodny, warsztaty rzemieślnicze, katolicka szkoła i wybudowana w 1792 r. kaplica.
Powojenne wyludnienie miejscowości jest faktem (wg spisów to 86%) i sytuacja nie uległa poprawie nawet, kiedy administracyjnie przyłączono do Kamiennej odległy o 1 km Marcinków, w którym zamieszkałych jest zaledwie kilka gospodarstw. Wśród 20 % zachowanych domostw wyróżnia się odnowiona kaplica p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest ona kościołem pomocniczym parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Idzikowie .
Według opisów, można w jej wnętrzu zobaczyć „fragment rzeźbionego w piaskowcu gotyckiego sakramentarium z pocz. XVI w., barokowy ołtarz główny i monstrancję z 2. poł. XVIII w.”, jednak nie jest to łatwe, ponieważ niewielkie drzwi są szczelnie zamknięte. Na zewnętrznej ścianie pięknie prezentuje się barwny, gotycki tympanon ze sceną przedstawiającą Chrystusa na Górze Oliwnej. Podobno jest datowany na 1425 r. Nad wejściem do kaplicy widoczne mocno zatarte malowidło. Trudno już rozpoznać, co przedstawiało.
Spostrzeżenie: Szansa na to, by miejscowość nie zniknęła całkiem, jednak istnieje. Podczas pobytu w niej na początku października 2020 widzieliśmy kilka nowych budynków i rozpoczętą budową przynajmniej dwóch kolejnych.