W rozdzielskim przysiółku "Na Górach", przy niebieskim szlaku turystycznym wiodącym wierzchowiną Pasma Łopusza, na skraju niewielkiego zagajnika znajduje się skrzynkowa kapliczka umieszczona na drewnianym słupie. Jej początki sięgają 1920 roku, kiedy to, jak mówi miejscowa tradycja, tutejszy cieśla Walenty Wiśniowski zawiesił na potężnej jodle drewnianą kapliczkę z Ukrzyżowanym Chrystusem.
Być może fundacja owej figurki wiąże się z przebiegającym przez miejscowość Szlakiem Frontu Wschodniego I Wojny Światowej i krwawymi walkami Operacji limanowsko - łapanowskiej, bowiem w tym miejscu, według relacji świadków, ustawiły swoje armaty wojska austrowęgierskie, które rozpoczęły ostrzał położonej na przeciw góry Jastrząbka, gdzie okopały się wojska rosyjskie. Po wielu latach, w czasach dziadków obecnych opiekunów, w potężne drzewo podczas gwałtownej burzy uderzył piorun (według innych relacji obaliła je wichura) i kapliczka została umieszczona na drewnianym słupie.
Ma ona formę drewnianej, rzeźbionej skrzynki, przeszklonej od przodu i zwieńczonej krzyżem. Wewnątrz znajduje się gipsowa figurka Matki Bożej Różańcowej z Lourdes i metalowo - drewnianą pasyjka z Ukrzyżowanym Chrystusem przeniesiona z dawnej kapliczki. Figurka była ostatnio odnawiana o czym świadczy napis na bocznej ściance: "20/3 2017" . Otoczenie kapliczki jest zadbane, a obok posadowiona jest ławka, na której często odpoczywają turyści, zatrzymując się na odpoczynek i chwilę refleksji.