Kopulak to nazwa kamieniołomu i złoża piaskowca w kompleksie leśnym pomiędzy Suchedniowem a Skarżyskiem. Kiedy w latach 90. Ubiegłego wieku zaprzestano wydobycia, wyrobisko wypełniło się wodą, która - podobnie jak otaczające ją skały - ma niesamowitą, brunatnoczerwoną barwę. Tutejszy piaskowiec zwany „suchedniowskim” ma dużą zawartość iłów przesyconych tlenkami żelaza i stąd właśnie biorą się „marsjańskie” kolory otoczenia. Piaskowcowo-ilaste osady pochodzą z najstarszego okresu ery mezozoicznej, z triasu. Tworzyły się w morskich lagunach i deltach olbrzymich rzek.
Już po zaprzestaniu eksploatacji, w skałach odkryto ślady gadów, płazów i prajaszczurek sprzed 240 mln lat. Największy ze znalezionych tu tropów miał 45 cm długości. Warto zaznaczyć, że trop drapieżnego teropoda (dwunożny dinozaur) znajdujący się w rezerwacie „Gagaty Sołtykowskie” mierzy aż 60 cm.
Do kamieniołomu najłatwiej dotrzeć od ul. Langiewicza w Suchedniowie, z której należy skręcić w szutrową drogę na wysokości posesji nr 69 i jechać nią w kierunku lasu, a tam, na pierwszym rozjeździe skręcić w prawo. Od ulicy to około kilometr.
Warto wiedzieć: Skały ze złoża Kopulak wykorzystywane były jako okładzina elewacyjna z zastrzeżeniem, by nie łączyć ich z jasnymi odmianami piaskowców, bowiem niezaimpregnowane odpowiednio ilaste przerosty ulegały wypłukiwaniu tworząc niekiedy zacieki. Z tego powodu nazywano je czasami płaczącymi kamieniami, a „łzy” śmiało można było określać jako „krwawe”.