Tak to już jest z tymi skałami i dużymi kamieniami, że jak już się jakiś pojawi, to od razu miesza się w to diabła.
Według lokalnej legendy skały z bukowskiego rezerwatu biedak przytargał aż z Węgier. A musiał się przy tym nieźle namęczyć bo “Bloki Skalne”, “Diabeł”, “Dwie Skały”, “Głaz” “Grzyb”, “Samotna Skała” i “Kapa” rozmiary mają imponujące. Osoby z większym zasobem wyobraźni potrafią się nawet dopatrzeć na skałach odcisków diablich szponów. Oprócz skały w rezerwacie jest też kilka jaskiń, w tym największa zwana „Diablą Dziurą” o długości 175m i głębokości 42m. Czy również są dziełem czarta? O tym legenda milczy.
Skoro już kusy tak się natrudził tworząc tą przyrodniczą osobliwość, czemuż by nie miały się nią zachwycać i boże stworzenia. Aby tych zachwytów było jak najwięcej w 1953 r. został utworzony rezerwat „Diable Skały” przez który prowadzi wygodna ścieżka przyrodnicza będąca częścią niebieskiego szlaku turystycznego.
Przed diabłem turystów strzeże pobliski drewniany kościółek p.w. Niepokalanego Serca NMP, pod którym można zostawić samochód. Niebieskim szlakiem można dojść do wsi Jamna i południowych krańców Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, skąd można powrócić wiodącym przez las szlakiem zielonym lub zatoczyć krąg bardziej malowniczym szlakiem niebieskim. Znajdujące się w rezerwacie jaskinie zostały zasiedlone przez chronione nietoperze, więc wejście do nich jest zamknięte.