Rynek w Żorach od początków istnienia był jednym z większych na terenie Górnego Śląska. Prostokątny rynek od początku powstania miał wymiary 100 x 75 m. W przeszłości z uwagi na jego drewnianą zabudowę był doszczętnie trawiony przez pożary (1552 i 1702 r.) i znacznie zniszczony podczas II wojny światowej. Obecna zabudowa pochodzi głównie z XIX i XX wieku, przy czym najciekawiej prezentują się budynki ocalałe z zawieruchy wojennej oraz te zburzone podczas wojny i odbudowane.
W budynku pod nr 21 z tympanonem wspartym na dwóch kolumnach i rozwiniętą markizą mieści się zbór Kościoła Zielonoświątkowego. Budynek wzniesiony w 1840 r oznaczony nr 4 to dawny hotel Zweig, a potem hotel Polski Zweig, a po zajęciu go we wrześniu 1939 r. przez sztab 5 Dywizji Pancernej Wehrmachtu nadano mu nazwę Panzer Hotel. W 1945 r budynek uległ zniszczeniu, a następnie odbudowany z jedynym zachowanym pierwotnym elementem portalem wejściowym.
Kolejnym obiektem jest ratusz wzniesiony w latach 1811-12. częściowo zniszczony w marcu 1945 r. W 1970 r. do ocalałego prawego skrzydła oddano do użytku nową, dobudowaną część ratusza. Na uwagę zasługuje stojąca na rynku zabytkowa figura św. Jana Nepomucena z przełomu XVIII i XIX wieku.