Gotycki kościół Wniebowzięcia NMP został wybudowany ok. 1300 r., i przebudowany w XVII w. - kruchta i wnętrze. Wieżę dobudowano w 1864 r.
Budowla kamienna, jednonawowa, z prosto zamkniętym prezbiterium, natomiast szczyty i wieża - ceglane. Najważniejsza część wyposażenie stanowi barokowy ołtarz główny z 1752 r. z cennym obrazem Przemienienia Pańskiego, ufundowany sto lat wcześniej (w poł. XVII w.) przez Hiacynta Balcerowicza. Obraz uznaje się za cudowny, - juz w XVII w. pielgrzymowali do niego wierni; pozostawiając liczne wota, które umieszczone są na ścianie po bokach ołtarza. Na co dzień obraz ten przesłaniany jest obrazem XIX-wiecznym o tej samej tematyce, powstałym z inspiracji XVI-wiecznego obrazu Rafaela Santi w Rzymie. W środku znajduje się też renesansowy nagrobek Rafała Konopackiego (1589 r.). – członka rodziny Konopackich, którzy byli właścicielami Dźwirzyna w drugiej połowie XVI w.
Na zewnątrz kościoła znajduje się kamienny nowożytny zegar słoneczny ufundowany przez Fundację Adriana Kitnowskiego. Na cmentarzu możemy znaleźć pomnik ku czci Żydówek, które w latach 1944-45 zginęły w okolicznych hitlerowskich obozach pracy.