Po uzyskaniu przez Galicję autonomii w roku 1867, władze Krosna rozpoczęły starania o utworzenie w mieście szkoły gimnazjalnej. Pomimo że miasto zobowiązało się do budowy budynku szkoły, gimnazja powstały w pobliskich Jaśle i Sanoku, wobec czego dalsze starania czasowo zawieszono. Rozwój przemysłu, zwłaszcza naftowego w okolicach Krosna stał się nowym impulsem do wznowienia starań o utworzenie szkoły, tym razem wyższej. W 1898 roku wniosek o utworzenie szkoły został zatwierdzony przez Komisję Szkolną Sejmu Krajowego we Lwowie a w roku 1900 zgodę wydały władze cesarskie w Wiedniu.
Szkoła rozpoczęła działalność 1 września 1900 r. licząc czterech nauczycieli i 36 uczniów. W 1903 roku rozpoczęła się budowa gmachu szkoły wg projektu architekta Bolesława Mańkowskiego. Budynek stylu neogotyckim został ukończony w 1905 roku. Wykonawcą była firma budowlana A. Fleischel, Cz.Jaworski, C.Łoziński. W roku szkolnym 1907/1908 szkoła liczyła już 172 uczniów. Do 1918 roku szkoła nosiła nazwę C.K. Wyższej Szkoły Realnej im. św. Kazimierza. Podczas I wojny światowej budynek był wykorzystywany jako szpital i koszary.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości szkoła została przemianowana na Państwową Szkołę Realną a w 1921 r. na Państwowe Gimnazjum im Mikołaja Kopernika. Od 1948 w budynku funkcjonuje liceum ogólnokształcące. Budynek znajduje się w ewidencji zabytków od 1993 roku.