Zduńskie Opowieści to otwarte w styczniu 2023 r. prywatne muzeum w Szczecinie. Jedyne takie w Polsce i wyjątkowo ciekawe. Jak sama nazwa wskazuje, pełno w nim opowieści o zduństwie, zdunach i ich narzędziach, piecach, kaflach (podstawowych, narożnych i ozdobnych), ceramicznych biskwitach, szamotkach sygnowanych znakami cechowymi, drzwiczkach do pieca, narzędziach zduńskich i garncarskich itp. Wszystko to pięknie wyeksponowane i okraszone opowieściami prowadzących placówkę pasjonatów, którzy prezentują tu ponad 1800 zbieranych przez lata artefaktów.
Mistrz zduński, autor wielu specjalistycznych opracowań Maciej Burdzy i Maria Grzybek – renowatorka i rekonstruktorka ceramiki, mają niesamowitą wiedzę i świetnie potrafią się nią podzielić. Oboje są członkami Fundacji Ochrony Zabytków Monumenta Poloniae, a Muzeum Zduńskie Opowieści jest jedną z form działalności statutowej powyższej fundacji.
Sama placówka mieści się w centrum Szczecina, w podwórzu narożnej kamienicy przy ul. Małkowskiego 26 (róg Bogusława X). Zajmuje pięć niewielkich pomieszczeń (80 m²), ale na ich zwiedzanie trzeba sobie zarezerwować przynajmniej dwie godziny. Gwarantuję, że wyjdziecie stamtąd z naładowanymi wewnętrznymi akumulatorami i przemożną chęcią powrotu w jak najkrótszym czasie.
Ponieważ muzeum jest działalnością dodatkową pracowni zduńsko-ceramicznej, czynne jest w soboty i niedziele w godzinach 11:00-16:00. Po wcześniejszym umówieniu się, można je zwiedzać także w dni powszednie, jednak dotyczy to grup, nie turysty indywidualnego.
Już po przekroczeniu pierwszego progu, na widok całej ściany różnokolorowych kafli, wsiąkniecie w atmosferę bez reszty. Nawet jeśli macie do Szczecina daleko, zajrzyjcie na stronę internetową Zduńskich opowieści. Najpierw dowiecie się, że jest to „serwis o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki, własne i cudze artykuły oraz odkrycia i wspomnienia. Zawiera i informuje o wydarzeniach z branży zduńskiej oraz wystawach muzealnych. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia”. Potem będziecie zaglądać systematycznie.