Dawna wieś Roggenhausen położona jest w północnej części województwa warmińsko – mazurskiego, około 6 km na północny – wschód od Lidzbarka Warmińskiego i wzdłuż drogi krajowej nr 51. Jak w każdej miejscowości parafialnej najważniejszym obiektem jest kościół, w Rogóżu jest to gotycka budowla poświęcona Świętej Barbarze. Jednak bardzo ciekawa jest także wspomniana droga przebiegającą przez środek miejscowości, odnajdziemy tu pomnik poświęcony poległym podczas Wielkiej Wojny, stare drewniane krzyże oraz pięć tradycyjnych warmińskich kapliczek.
Najciekawsza i najstarsza z nich umiejscowiona jest na początku wsi, to kapliczka wybudowana w 1767 roku o czym zaświadcza kuta z żelaza chorągiewka wiatrowa na jej szczycie. Posiada ona wyraźne cechy stylowej architektury barokowej, w całości otynkowana, z szeroką elewacją frontową z parą zdwojonych pilastrów z impostami, flankujących wąską arkadową wnękę i ze szczytem z podwyższonym łukiem na osi. We wnęce umieszczona obecnie figura świętego męczennika o czym przemawia atrybut gałązki palmowej w ręku, wcześniej zaś znajdowała się w niej rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem o cechach gotyckich. Całość wieńczy rozbudowany daszek, ze wspomnianą już uszkodzoną kutą chorągiewką.
Pozostałe kapliczki realizują powszechny dla tych obiektów i tego regionu typ budowli, zwarta jednorodna bryła nakryta dwuspadowym dachem, rozczłonkowana jedynie niszami i gzymsami. Tradycyjnie też murowane z czerwonej cegły licowej, datuje je się na okres od I połowy XIX wieku do początku wieku XX.
Wszystkie kapliczki są w dobrej w dobrej kondycji, do rejestru zabytków wpisano tylko kapliczkę z 1767 roku.