Węgrzynowo to wieś położona ok. 10 km od Makowa Mazowieckiego w kierunku na Przasnysz. Kościół dla jadących krajową trasą nr 57 jest niewidoczny, gdyż oddalony jest od niej o ok. 200 m. Leży w pobliżu rzeki Węgierki. Parafię erygował w 1398 r. biskup płocki Jan z Korzkwi. Obecny kościół wzniesiony został w 1694 r. staraniem miejscowego proboszcza ks. A. Pszczółkowskiego. Konsekrowany dwa lata później przez biskupa Załuskiego. Dwukrotnie przerabiany w wiekach XVIII i XIX. Gruntownie remontowany w latach 1968-72.
Jest to świątynia orientowana, konstrukcji zrębowej wzmocnionej lisicami, zewnątrz oszalowana z olistwowaniem, z dachami krytymi blachą. Korpus na planie prostokąta, prezbiterium węższe zamknięte trójbocznie. Od północy do prezbiterium dobudowana zakrystia. Nad korpusem i prezbiterium oddzielne dachy dwuspadowe (od wschodu nad prezbiterium trzyspadowy), nad zakrystią dwupołaciowy. Na kalenicy ośmioboczna, ażurowa wieżyczka na sygnaturkę ze strzelistym hełmem zwieńczonym krzyżem.
Wnętrze kościoła trójnawowe, rozdzielone dwiema parami słupów, przykryte stropem płaskim (nadsiębitka). Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Z zabytkowego wyposażenia wnętrza wymienić można przede wszystkim barokowy ołtarz główny z obrazem „Zesłanie Ducha Świętego” z początku XVIII w. oraz pochodzące z tegoż samego okresu, barokową chrzcielnicę i ambonę. Dwa ołtarze boczne postawione zostały w wieku XX.
Przed kościołem stoi jednokondygnacyjna drewniana dzwonnica. Wzniesiona w wieku XVIII. W latach 1968-72 r. przeszła – tak jak kościół – gruntowny remont. Konstrukcji słupowej, wzmocnionej ryglami i zastrzałami, zewnątrz oszalowana z olistwowaniem, z dachem krokwiowym krytym blachą. Na planie zbliżonym do kwadratu o wymiarach 5,7 x 5,6. U góry w każdej ścianie po jednym dużym otworze dzwonowym o kształcie półkola przedzielonego pionowym słupem. Kryta strzelistym dachem namiotowym, zwieńczonym drewnianym krzyżem.