Parafię z Zarębach erygowano w ostatniej ćwierci XVII wieku. Pierwszy kościół, wystawiony z fundacji Jana Zielińskiego – starosty ciechanowskiego, spalił się w pierwszych latach XVIII stulecia. Budowę obecnego kościoła ukończono w 1775 r. Koszt prac pokrył chorąży zawkrzeński – Antoni Zieliński. Wiadomo, że w wieku XIX świątynia przeszła gruntowny remont i przebudowę. W ostatnich latach – kompleksową renowację.
Jest to drewniany kościół konstrukcji zrębowej, na zewnątrz oszalowany, zaś wewnątrz otynkowany. Wystawiony na planie prostokąta z węższym prezbiterium, nakryty dwuspadowymi dachami pokrytymi blachą. Jego wnętrze rozdzielone jest na nawy dwiema parami murowanych filarów. Nad nawą, na kalenicy, ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę, obita blachą z kopulastym hełmem zwieńczonym sterczyną.
Wśród wyposażenia wnętrza warto wymienić: barokową rzeźbę z XVIII w. św. Mikołaja biskupa, obraz z wizerunkiem św. Rocha z I połowy XIX w. oraz kilka barokowo-ludowych krucyfiksów wykonanych współcześnie.
Na terenie przykościelnym, wzniesiona w XVIII w. drewniana dzwonnica, konstrukcji słupowej wzmocnionej ryglami i zastrzałami, oszalowana, pokryta dachem czterospadowym nakrytym blachą i zwieńczonym drewnianą sterczyną z krzyżem. Zewnątrz oszalowana, zbudowana na planie kwadratu, dwukondygnacyjna z górną, węższą częścią. W tejże górnej części, w każdej ścianie, wycięte po jednym prostokątnym (przed renowacją były to kwadratowe otwory z ozdobnie obramionymi deskami z dwoma mieczami) otworze dzwonowym z żaluzjami.