Typowa gotycka budowla sakralna o funkcji obronnej. Jednonawowa konstrukcja na planie prostokąta została zbudowana w latach 1359-1407. W późniejszym czasie dobudowano wieżę dzwonniczą. Na przełomie XV i XVI w nastąpiła gruntowna rozbudowa kościoła. Przekształcono go w trzy nawy, podwyższono wieże, dobudowano prezbiterium oraz kaplice Św. Jakuba. Na początku XVI w nastąpiły dalsze zmiany konstrukcyjne przeprowadzone przez znanego mistrza murarskiego z Gdańska – Matza. Powstało wówczas kryształowe sklepienie.
Bazylika może również pochwalić się bogatym wnętrzem. Na uwagę zasługuje ambona z końca XVI w, XVIII wieczne organy, zbudowane przez tego samego twórcę co organy w Świętej Lipce, jednoosobowe cele w przyziemiu, płyty nagrobne oraz 3 potężne dzwony z początku XX w.
Kościół w swojej historii wiele razy ulegał zniszczeniu. Na początku XVI w. najpierw uległ wielkiemu pożarowi, zaś pod koniec tego stulecia huragan zerwał dach, a uderzenie pioruna przyczyniło się do kolejnego pożaru. Kolejne wielkie pożary strawiły kościół w 1638 i 1700 r. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległy wszystkie okna, spadła dachówka, popękały mury, gdy w 1945 r. wysadzono bunkry kwatery Hitlera w Wilczym Szańcu. Z założenia (i obecnie) katolicki kościół 421 lat (1525-1946) służył protestantom.