W podróż do gwiazd
Trudno uwierzyć, że całkiem niedawno w Toruniu nie było planetarium. Planetaria były już w Warszawie, Chorzowie, Olsztynie, Gdyni, Szczecinie, Grudziądzu, Piotrkowie Trybunalskim, a nawet w Gimnazjum im. Heweliusza w Potarzycy. A w Toruniu nie. Wstyd!
Wszechobecny w tym mieście duch Mikołaja Kopernika musiał chyba wziąć sprawę w swoje ręce, bo w 1994 r. na Starym Mieście przy ul. Franciszkańskiej otworzyło podwoje planetarium na miarę sławy wielkiego astronoma. W ciągu 12 lat swojej działalności toruńskie planetarium im. Władysława Dziewulskiego przeniosło w świat gwiezdnych mgławic i obcych galaktyk ponad 1,8 mln miłośników podróży kosmicznych. Oczywiście wirtualnie.
Teraz planetarium ma nową atrakcję: interaktywną salę "Orbitarium". Wyposażono ją w nowoczesne urządzenia zaprojektowane w stylu scenografii filmów z gatunku science fiction. Pośrodku znajduje się model amerykańskiej sondy kosmicznej Cassini, którą zwiedzający mogą dokładnie poznać. Inne z urządzeń służą do wyjaśnienia skomplikowanych zjawisk obserwowanych w przestrzeni kosmicznej. Odwiedzający "Orbitarium" mają też okazję dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek. Choćby takiej, że pieszy spacer na Księżyc - gdyby, oczywiście, był możliwy - zająłby 7 lat 5 miesięcy i 29 dni. Piszący te słowa doznał poczucia pełni akceptacji swych ziemskich 85 kg wagi, gdy dowiedział się, że na Słońcu za sprawą sił grawitacji osiągałby 2,5 tony!
Kreatywny zespół astronomów toruńskiego planetarium jest współautorem nadawanego w TVP 3 programu "Planetarium"; przy okazji takich wydarzeń astronomicznych jak zaćmienie Słońca, Księżyca czy obserwacja Perseidów organizuje spotkania miłośników astronomii pod prawdziwymi gwiazdami.
Nauczyciele przyrody, geografii i astronomii w ofercie planetarium znajdą pomoc w realizacji programu dydaktycznego. Na seansach (20 różnych tematów!) uczniowie w niezwykle interesujący sposób przyswoją wiedzę o ruchach Ziemi i ich następstwach (Wirująca Ziemia), budowie i powstaniu Wszechświata (Makrokosmos) oraz poznają tajniki misji kosmicznych (Operacja Saturn, Duch Marsa) itd. Astronomowie z toruńskiego planetarium pamiętali też o najmłodszych, dla nich przygotowano m.in. seanse Astropies Łajka, Dzieci Pana Astronoma, Wyprawa po ogień i lód.
Popularnonaukowe seanse astronomiczne to nie jedyna atrakcja planetarium. W piątkowe i sobotnie wieczory odbywają się muzyczne spektakle audiowizualne "Muzyka pod gwiazdami". Naprawdę warto obejrzeć i posłuchać!