O wielkim astronomie Mikołaju Koperniku, który prawdopodobnie przyszedł na świat w toruńskiej kamienicy zwanej dziś Domem Kopernika, pisać nie trzeba. Chyba każdy przedszkolak zna wierszyk "Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię...".
Z pewnością mniej znanym ogółowi, a również zasługującym na przydomek "Wielki" był Samuel Thomas Sömmering, który urodził się prawie 300 lat później, 25 stycznia 1755 r., w domu nr 32 przy Rynku Staromiejskim. Upamiętnia to tablica wmurowana w ścianę kamienicy. W 1774 r. opuścił Toruń, by rozpocząć studia medyczne w Getyndze. Uważany za największego europejskiego anatoma swoich czasów (m.in. odkrył plamkę żółtą w oku), był człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach. Jako pierwszy zwrócił uwagę na związek przyczynowo-skutkowy między paleniem tytoniu a rozwojem nowotworów. Był też fizykiem i wynalazcą.
W 1809 r. zbudował pierwszy na świecie telegraf elektryczny. Między nadajnikiem a odbiornikiem znajdowało się 35 przewodów, każdy dla innego znaku. Impuls elektryczny nadany kabelkiem dla litery np. "A" był odczytywany przez pojawienie się pęcherzyka powietrza na miejscu właściwym literce "A" w odbiorniku. Odbiornikiem były złote elektrody zanurzone w naczyniu wypełnionym elektrolitem.
Kopernika i Sömmeringa łączy nie tylko miejsce urodzenia. Obaj mają na Księżycu kratery nazwane swoim imieniem.