W 1571 r. Jan Oppersdorff rozebrał zamek zbudowany w Głogówku w XIII w. przez księcia opolskiego Władysława I i na jego miejscu postawił wielką rezydencję renesansową, mającą trzy skrzydła ustawione w podkowę. W latach 1584-1587, a potem 1618-1647 zamek rozbudowano, przekształcając go w siedzibę niczym nie ustępującą Zamkowi Królewskiemu w Warszawie.
W 1655 r. stała się ona tymczasową siedzibą króla Jana Kazimierza, który schronił się tu przed najazdem szwedzkim. Król przebywał w Głogówku ponad dwa miesiące, zatem przez ten czas miasto było tymczasową stolicą Polski.
Głogówecki zamek w 1806 r. gościł także Ludwika van Beethovena, który na pamiątkę swego pobytu zadedykował gospodarzowi, hrabiemu Franciszkowi Wacławowi Oppersdorffowi, IV Symfonię b-dur. Do 1945 r. zamek był własnością rodziny Oppersdorffów. Obecnie niszczeje wśród drzew otaczającego go okazałego XVIII-wiecznego parku, czekając na inwestora, który przywróci mu dawną świetność.
W części rezydencji zwanej Zamkiem Dolnym mieści się Muzeum Regionalne, którego zbiory warto zobaczyć. Najciekawiej prezentują się sale Jana Kazimierza, Ludwika van Beethovena i Oppersdorffów.