Biały Diabelski Kanion
Kopalnia "Stanisław" to najwyżej położony kamieniołom w Polsce. Przedmiotem eksploatacji była tu do niedawna niezwykle okazała żyła kwarcu, mająca kilkadziesiąt metrów grubości i kilka kilometrów długości. Posuwając się w trakcie prac górniczych "za żyłą", dokonano długiego na kilkaset metrów wcięcia w głąb skalnego masywu Izerskich Garbów. Powstało mocno wydłużone wyrobisko, istny kanion o stromych ścianach podzielonych tarasami, który warto zobaczyć. Wokół widać nagie skały, białe od wszechobecnego kwarcu. Z miejsca u wylotu kamieniołomu oraz z jego górnych partii rozciąga się panorama Gór Izerskich i Karkonoszy. Istnieją całkiem poważne plany zorganizowania na stoku Izerskich Garbów ośrodka narciarskiego. Zgodnie z ich założeniami przez kanion kopalni "Stanisław" przebiegałby wyciąg krzesełkowy.
Na razie nic nie mąci panującej tu ciszy. Choć kamieniołom nie został na razie formalnie zamknięty, nie prowadzi się w nim eksploatacji. Gdy z gór spłyną śniegi, pojawia się tu nawet pracownik, pilnujący martwych wyrobisk i hałd. Trzeba zwrócić się do niego z prośbą o zezwolenie na wstęp na teren kopalni. Należy pamiętać o niebezpieczeństwach, jakie zawsze wiążą się z wizytami w starych kamieniołomach, zachować bezpieczną odległość od przepastnych urwisk i uważać na osypujące się odłamki skalne. Wyrobiska i na hałdy są ciekawym miejscem dla poszukiwaczy minerałów. Można tu znaleźć efektowne okazy kryształów górskich.
Do kopalni "Stanisław" można dojechać rowerem od strony Jakuszyc lub dojść pieszo zielonym szlakiem od strony Rozdroża Izerskiego (ok. 1 godz. marszu).