Pierwsi ludzie przywędrowali w dolinę Kamiennej w średniowieczu. Byli tymi, którzy w owym czasie znali tajemnicę wytopu szkła. W dzikich karkonoskich ostępach znaleźli wszystko, co do dochodowej produkcji było potrzebne: złoże kwarcu, obfitość drewna, które służyło jako paliwo do wytopu i wodę górskich strumieni.
Szklarska zawsze słynęła z produkcji szkła. Cała Europa podziwiała kunszt szklanych wyrobów słynnej huty "Józefina", założonej w 1842 r. Jeszcze długo po II wojnie światowej zakład produkował dobrej jakości szkło, od 1956 r. pod zmienioną nazwą "Julia". Marka "Józefina" wyrokiem sądu pozostała przy dawnych właścicielach, Schaffgotschach, którzy otworzyli w Niemczech nową hutę, ale walczyli o zachowanie wypracowanej przez lata renomy
Dzisiaj po "Julii" można jedynie obejrzeć stare budynki przy Szosie Czeskiej, nad Kamienną. Tradycje szklarskie Szklarskiej Poręby podtrzymuje "Leśna Huta", zakład prowadzony przez mistrza Henryka Łubkowskiego. Z użyciem dawnych narzędzi i form powstają tu cacka z barwionego szkła. Można wziąć udział w pokazie produkcji szkła, można wybrać coś dla siebie z bogatego asortymentu działającego na miejscu sklepu.
"Leśna Huta" jest czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00 (w niedziele do 15.00).