Często mówi się, że kalwaria w Bardzie należy do najpiękniejszych na Dolnym Śląsku. Tylko nigdy nie wiadomo, o którą kalwarię właściwie chodzi. Bo w mieście są dwie, obydwie piękne i do tego położone niemal naprzeciwko siebie.
Pierwsza, skromniejsza, zbudowana została na stromej Kalwarii (Górze Bardzkiej), która ma wysokość 583 m n.p.m. Na jej szczyt prowadzą trzy drogi, znane jako polska, czeska i niemiecka. Wierzchołek zdobi kapliczka, która upamiętnia cud z XV w., kiedy to młodemu pasterzowi ukazała się Matka Boska Płacząca. Odcisk Jej stóp był jeszcze długo widoczny na kamieniu, potem jednak fragmenty skały rozdzielili między sobą pielgrzymi. Przy ścieżce na szczyt znajduje się cudowne Źródełko Maryi, niezwykle popularne w Bardzie. Jego woda ma rzekomo właściwości leczące wzrok. Dojście na samą górę może być męczące, ale widok Barda z tego miejsca jest naprawdę urzekający.
Warto wiedzieć, że miejsce, gdzie dziś nad urwiskiem stoi biały krzyż, to krawędź słynnego bardzkiego obrywu skalnego. 24 sierpnia 1598 r. na skutek wstrząsu tektonicznego czy też namoknięcia od długotrwałych opadów masy skalne runęły z potężnym hukiem w dolinę Nysy Kłodzkiej. Największe z odnotowanych w Sudetach osuwisko (300 m długości) zatarasowało koryto rzeki. Wydawało się, że spiętrzone wody zniszczą miasto. Szczęśliwie dla mieszkańców, Nysa przerwała zator nie czyniąc większych szkód budynkom. Do dzisiaj u stóp skarpy widać wał zbudowany z osuniętego materiału skalnego, nazywany fachowo jęzorem osuwiskowym.
Kaplice drugiej z bardzkich kalwarii na Górze Różańcowej powstały w latach 1905-1939 za sprawą przybyłych do miasta redemptorystów. Mają niezwykle wyrafinowane formy. Jedna z nich przypomina nawet mauretański pałacyk. W 1990 r. zespół uzupełniono o bardzo nowoczesną kaplicę Ukoronowania NMP. Na górę prowadzi aleja wysadzana lipami i klonami. Miejsce to proponujemy miłośnikom łatwiejszych spacerów.
Klucz do kaplic znajduje się w hotelu koło klasztoru.
Z centrum miasteczka na Górę Różańcową prowadzą szlaki turystyczne: żółty i niebieski.
Na Górę Bardzką i punkt widokowy nad obrywem skalnym dojdziemy szlakami: niebieskim i zielonym.
Nysę Kłodzką pokonuje się przechodząc po masywnym kamiennym moście z początku XVI w.