Panowie w złotych płaszczach
Wiedzą, gdzie szukać złota i jak znaleźć bezcenne kamienie. Współcześni walończycy na swoją siedzibę wybrali sobie Szklarską Porębę i stworzyli w niej Niezależne Księstwo Walońskie. Na jego czele stoi Juliusz Naumowicz, Mistrz Waloński, który mieszka, a jakże, w Starej Chacie Walońskiej. Chata stoi przy dawnej, rzecz jasna walońskiej, ścieżce. Bo w Karkonoszach walońskie jest wszystko: wino, zabawa, szukanie, poczucie humoru.
Walończycy są dla Dolnego Śląska tym, czym dla Tyrolu jodłujący Tyrolczycy. W Karkonosze przybyli z Belgii i północnej Francji. Śląsk odwiedzili niejako po drodze, ciągnęli wzdłuż Sudetów do kopalń złota w Siedmiogrodzie, gdzie zaprosił ich król Węgier, Geza II. Od XII w. zapuszczali się w góry, aby wydrzeć im ich bogactwa. A że w średniowiecznych Niemczech nazwą Wahlen określano wszystkie grupy ludów romańskich, z czasem walonami zaczęto też nazywać wszystkich kopaczy. Było wśród nich też wielu Włochów, szczególnie Wenecjan, od czasu do czasu spotykano również Węgrów. Najbardziej interesowały ich Karkonosze i Góry Izerskie. Wywozili stąd złoto i kamienie: cenne szafiry i opale, a także kwarce, służące do wytopu weneckiego szkła. Dzięki hojności śląskiej przyrody rosły prawdziwe fortuny, a walonowie, zwani też walończykami, we wszystkich zakątkach świata opowiadali o ukrytych pod górami skarbach. Jeden z poszukiwaczy dzięki bogactwu Karkonoszy postawił sobie w Wenecji wspaniały dom. Tajemniczości pracy poszukiwaczy dodawały znaki, które ryli na drzewach i skałach. Były to gwiazdy, krzyże, młoty, strzałki a nawet litery. Również ich wielkie peleryny budziły sensację.
Dziś walończycy, ubrani w wielkie kapelusze i czerwone szaty spotykają się regularnie w Szklarskiej Porębie. Każdy, kto po raz pierwszy zajrzy do Starej Chaty Walońskiej, trafi najpierw do tutejszego Kotła Energetycznego. To kamienny okrąglak, w którym magiczne energie zabierają gości w świat dawnych poszukiwaczy. Warto zobaczyć wszystkie sudeckie skarby, a także spróbować tutejszych napitków. Może dlatego w podziemiach Starej Chaty Walońskiej mieści się także Muzeum Tanich Win.
Stara Chata Walońska, Szklarska Poręba, ul. Kołłątaja 12 (jadąc drogą nr 3 w stronę centrum Szklarskiej Poręby, przy Muzeum Ziemi należy skręcić w lewo). Walonowie proszą o telefoniczne uprzedzenie planowanych wizyt, tel. 075 717 29 56.