Gerhart Hauptmann (1862-1946) urodził się w Szczawnie-Zdroju. Talent uzdolnionego artystycznie 19-letniego Gerharta mógł się rozwinąć dzięki pierwszej żonie, pochodzącej z zamożnej rodziny Marii Thienemann. Bracia Hauptmannowie, Gerhart i Carl z rodzinami zamieszkali w Szklarskiej Porębie w 1890 r. Dzisiaj w dawnym domu Hauptmannów znajduje się Muzeum w Szklarskiej Porębie z wystawą biograficzną, zbiorami malarstwa (głównie Vlastimila Hoffmana) i kolekcją szkieł artystycznych. W tym domu powstało najsłynniejsze dzieło Gerharta Hauptmanna, dramat pt. Tkacze, opowiadający historię buntu bielawskich tkaczy z 1844 r.
Drugim z sudeckich domów pisarza był wybudowany w latach 1900-1902 specjalnie dla niego "Wiesenstein" w górnej części Jagniątkowa. Hauptmann zamieszkał w nowym domu z nową żoną, skrzypaczką Margarete Marschalk. Był już wówczas w Niemczech bardzo popularnym pisarzem. W 1912 r. otrzymał literackiego Nobla.
Przez Rosjan Gerhart Hauptmann był traktowany z szacunkiem za proletariackie akcenty, pojawiające się w jego twórczości. Dzięki temu pisarz nie musiał porzucać domu w Jagniątkowie w 1945 r. Zmarł w nim 6 czerwca 1946 r. Wyprowadzającej się z "Wiesenstein" wdowie Margarete pozwolono zabrać trumnę z ciałem męża, a nawet wywieźć większość cennego wyposażenia.
Dzisiaj w domu noblisty działa Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna. W salach na parterze willi zgromadzono pamiątki po pisarzu. Warto zobaczyć okazałe secesyjne polichromie, ozdabiające ściany i sufity w holu muzeum. Wykonał je w 1922 r. Johannes Avenarius z inicjatywy Hauptmanna, ale za pieniądze jednego ze śląskich przedsiębiorców, entuzjasty twórczości pisarza. Muzeum jest otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków, od maja do września w godz. 9.00-17.00, po sezonie do godz. 16.00.