Wójcice należały niegdyś do biskupów nyskich. Są starą wsią, której początki sięgają XIII w. Stoi tu wzmiankowany już w 1302 r. kościół św. Andrzeja Apostoła, który w 1946 r. przejął funkcje repatriowanego kresowego sanktuarium maryjnego. Znajduje się w nim cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia, znany również jako obraz Matki Boskiej Łopatyńskiej.
To XVIII-wieczna kopia ikony z klasztoru na Jasnej Górze. Na początku wisiała w domu cześnika Macieja Niestojemskiego, mieszkającego w okolicach miasteczka Busk, na północny-wschód od Lwowa. Kiedy w gospodarstwie wybuchł pożar, ogień strawił wszystko oprócz pokoju, w którym znajdował się święty wizerunek. W 1754 r. zaobserwowano łzy płynące na obrazie z oczu Maryi i Jezusa. Wieści o tych zdarzeniach szybko rozeszły się po okolicy. Arcybiskup Lwowa potwierdził dekretem cudowny charakter obrazu, który w 1759 r. trafił do ołtarza głównego w Łopatynie.
Do sanktuarium zaczęły od tego czasu przybywać liczne pielgrzymki. Bywali tu znani Polacy, m.in. generał Józef Dwernicki, bohater powstania listopadowego (zmarł w Łopatynie w 1857 r., do dziś zachował się tam jego grobowiec). W 1944 r. konspiratorzy z Armii Krajowej ewakuowali obraz Matki Bożej Łopatyńskiej z terenów dzisiejszej Ukrainy, a dwa lata później znalazł się on w Wójcicach. W 1986 r. obraz został ukoronowany przez kardynała Henryka Gulbinowicza, metropolitę wrocławskiego.