W Radochowie przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 392 i lokalnej drogi do Kątów Bystrzyckich stoi kapliczka o nietypowym kształcie. Cechuje ją surowy wygląd. Cztery proste ściany bez ozdób wieńczą cztery trójkątne szczyty. Zdaniem historyków kapliczka pochodzi z XVII w. Postawiono ją na grobie szwedzkiego generała, który poległ w okolicy w 1639 r. Legenda jednak chce inaczej. Podobno leżą tu aż czterej generałowie, a nie tylko jeden. Ich ciała znaleziono po krwawej bitwie, która rozegrała się na południe od Lądka w czasie wojny trzydziestoletniej. Z czasem w miejscu grobu stanęła właśnie ta czteroszczytowa budowla.
Kilometr dalej, w przysiółku Skowronki, znajduje się ciekawe gospodarstwo agroturystyczne. Właściciele, Karina i Edward Fuglińscy, w jednym z budynków prowadzą "Dom Skowronki", czyli izbę regionalną, w której starają się odtworzyć wygląd dawnego wnętrza wiejskiej chaty z regionu kłodzkiego. Gospodarze udostępniają izbę zwiedzającym.
Trzeba przyznać, że podjęli się trudnego zadania. Wraz z wysiedlonymi po II wojnie światowej kłodzkimi góralami zniknęło bezpowrotnie wielowiekowe dziedzictwo kulturowe tych stron. Kotlina Kłodzka, dawniej zwana Hrabstwem Kłodzkim, odróżniała się pod względem obyczaju, ubioru i gwary nawet od okolic niezbyt odległego Barda czy Złotego Stoku. "Dom Skowronki" to zdecydowanie właściwy adres dla poszukujących informacji o niegdysiejszym sudeckim folklorze. Gospodarze utrzymują kontakty z żyjącymi w Niemczech dawnymi mieszkańcami tej ziemi, dzięki czemu dysponują ogromną wiedzą na temat jej przeszłości. Chętnie dzielą się nią z zainteresowanymi gośćmi. Wizytę w Skowronkach najlepiej telefonicznie potwierdzić, tel. 074 814 78 02.