Największe muzeum pod chmurką
Sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego jest uznawane za jedno z najciekawszych muzeów "pod chmurką" w Polsce, a nawet w Europie. Zgromadzono tu dawne budowle pochodzące z Bieszczadów, Beskidu Niskiego i ich pogórzy. Spośród innych tego typu polskich placówek wyróżnia je największa liczba zabytków (ponad 100). Ponieważ jego powierzchnia wynosi prawie 40 ha, cenne zabudowania nie są stłoczone,a ich otoczenie przeważnie bardzo przypomina miejsca, z których zostały sprowadzone. Odtworzono też typowe dla podkarpackich wsi uprawy i sady.
Coś ciekawego znajdą tu zarówno miłośnicy starych chat, drewnianych świątyń, jak i zabytków techniki (są tu m.in. wiatrak, kuźnia, tartak). Najstarszą budowlą sakralną skansenu jest gotycki kościół z Bączala Dolnego z 1667 r. Stoi tu również XVIII-wieczna cerkiew z Grąziowej, w tzw. typie bojkowskim - charakterystycznym dla nieistniejących już bieszczadzkich wsi. Cerkiew warto zobaczyć, gdyż takich świątyń właściwie nie można już spotkać w terenie. To dlatego część ekspozycji poświęcona Bojkom - ukraińskim góralom mieszkającym w Bieszczadach do 1947 r. - jest uważana za atrakcję skansenu. Sanocki park etnograficzny to praktycznie jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć, jak wyglądały bojkowskie wsie, które po wysiedleniach uległy całkowitemu zniszczeniu.
Architektonicznymi perełkami są również wysmukła bojkowska kapliczka z Rosolina i łemkowska cerkiew z Ropek - wsi położonej w Beskidzie Niskim.
Park etnograficzny znajduje się przy ul. Rybickiego, a dyrekcja muzeum przy ul. Traugutta 3
tel. 0-13-463-09-04, 0-13-463-09-34