W roku 1869 na terenie gminy Serokomla założono cztery kolonie niemieckie: w Józefowie, w Bronisławowie, w Leonardowie i na Bielanach. Józefów Duży wpisany został po II wojnie światowej do rejestru miejsc pamięci narodowej i martyrologii Polaków w okresie okupacji hitlerowskiej.
To tu 14 kwietnia 1940 r. doszło do pierwszego na Podlasiu masowego mordu, w wyniku którego śmierć poniosło 217 osób. Dokonano go w odwecie za zamordowanie na tle rabunkowym przez pospolitych bandytów rodziny kolonisty niemieckiego Adolfa Kasnera. Władze niemieckie, zamiast wszcząć śledztwo i ująć prawdziwych sprawców napadu, postanowiły zastosować na okolicznych mieszkańcach zasadę odpowiedzialności zbiorowej. W niedzielę około południa, do Józefowa przybyły uzbrojone oddziały żandarmerii, SS i gestapo, a także grupy samoobrony rekrutujące się z kolonistów niemieckich. Żandarmi i gestapo, zorganizowani w grupy 3-5-osobowe, zwozili i spędzali mieszkańców wsi: Bronisławów, Hordzież, Nowinki, Serokomla, Wólka Serokomlska i Zakępie na plac egzekucji. Były wśród nich kobiety i dzieci. Na rozkaz jednego z oficerów (mówiącego po polsku) zwolniono dzieci do lat 14 i kobiety. Dzięki wstawiennictwu Niemki Leokadii Librenc zwolniono także księdza i organistę z Serokomli. Po zmroku Niemcy ustawili karabiny maszynowe oraz reflektory i rozpoczęli egzekucję. Powstało wielkie zamieszanie, a wśród Niemców zapanowała dezorganizacja, co niektórzy wykorzystali do ucieczki. Do czasu zakończenia rozstrzeliwań udało się zbiec 47 osobom. Pozostałym na koniec 15 osobom nakazano wykopanie rowu, do którego złożono zwłoki zamordowanych. Rozstrzelano również ludzi, którzy kopali grób. Następnie zbiorową mogiłę, plac egzekucji i drogę dojazdową pobronowano, aby zatrzeć ślady.
Dziś zbrodnię sprzed lat, upamiętniają symbole męczeństwa: krzyż i pomnik przedstawiający postać kobiety bolejącej. 16 lat od chwili masowej kaźni, tj. 19 kwietnia 1956 r. dokonano ekshumacji zwłok ofiar i przeniesiono je na cmentarz parafialny w Serokomli. Spoczywają w 16 zbiorowych mogiłach, nad którymi wzniesiono murowany obelisk.