Po ataku Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 r. nieliczne oddziały polskie broniące wschodniej granicy wycofywały się na zachód. Z żołnierzy cofających się wzdłuż Prypeci gen. Franciszek Kleeberg zdołał utworzyć Samodzielną Grupę Operacyjną "Polesie", która walcząc z Sowietami przekroczyła Bug. Generał Kleeberg szedł na pomoc oblężonej Warszawie, a gdy stolica padła, postanowił zdobyć składy wojskowe pod Dęblinem. Chciał zaopatrzyć swoich żołnierzy w amunicję i medykamenty, by kontynuować walkę. Od 2 października żołnierze SGO "Polesie" jako ostatni stawiali opór najeźdźcom. Ich czterodniowe zmagania przeszły do historii jako bitwa pod Kockiem. 4 i 5 października walczono zaciekle o Wolę Gułowską, a zwłaszcza o cmentarz i okolice kościoła. Żołnierze niemieckiej 13. dywizji piechoty zmotoryzowanej musieli ustąpić przed niezwykłą determinacją Polaków. Wieczorem 5 października Wola Gułowska znów była w polskich rękach. Niestety, wobec niemal całkowitego wyczerpania amunicji, braku środków opatrunkowych i beznadziejnej sytuacji w kraju, gen. Kleeberg zdecydował się następnego dnia rano na kapitulację.
Pamięć kleeberczyków uczczono tablicami pamiątkowymi w kruchcie tutejszego kościoła - Sanktuarium Maryjnego Żołnierzy Kampanii Wrześniowej. Ich żyjący koledzy przybywają tu w pierwszą niedzielę października na uroczystości rocznicowe ostatniej bitwy września 1939 r.
Budowę barokowego kościoła w Woli Gułowskiej zaczęto w połowie XVII w., ale konsekracji dokonano dopiero w 1782 r. W jego wnętrzu znajdują się dwa cenne obrazy: w głównym ołtarzu XV-wieczny wizerunek MB Gułowskiej, patronki żołnierzy, a w prawej nawie obraz MB Szkaplerznej, patronki karmelitów, którzy od 1640 r. są obecni w Woli Gułowskiej. W ołtarzu kaplicy przylegającej od północy do prezbiterium kościoła można zobaczyć krzyż, przy którym w 1548 r. pobożna gułowianka imieniem Barbara w czasie modlitwy ujrzała Matkę Bożą. Krótko potem miejscowy dziedzic wystawił w miejscu objawienia drewnianą kaplicę, w której umieszczono wspomniany temperowy wizerunek MB Gułowskiej.
Sanktuarium, włącznie z podziemiami z cudowną studzienką, warto zobaczyć w towarzystwie przewodnika-karmelity (wymagane wcześniejsze umówienie, tel. 025 755 02 21). Warto tu przyjechać w dniu odpustu i diecezjalnych dożynek przypadających 8 września, w święto Narodzenia NMP.
W pobliżu sanktuarium znajduje się okazały dom kultury będący zarazem Pomnikiem Czynu Bojowego Kleeberczyków. Zorganizowano w nim małe muzeum z pamiątkami związanymi z SGO "Polesie" i bitwą pod Kockiem. Mieści się tu także Izba Regionalna i Galeria Rzeźby Ludowej. Obiekt jest otwarty dla turystów od wtorku do piątku w godz. 9.00-18.00 (w weekendy w godz. 10.00-14.00, ale po wcześniejszym umówieniu, tel. 025 755 02 15).
Na miejscowym cmentarzu, przy drodze do Turzystwa i Okrzei, znajduje się zbiorowy grób ok. 200 żołnierzy polskich poległych w bitwie o Wolę Gułowską.