Figurki na pocieszenie
Ruchoma szopka w Wambierzycach należy do najsławniejszych w Polsce. Rzeźbił ją przez 28 lat Longinus Wittig, ślusarz i rzeźbiarz. Wittig przeprowadził się do Wambierzyc z żoną i z synkiem w 1850 r. Wkrótce owdowiał i żeby złagodzić cierpienia syna po stracie matki, postanowił mu wystrugać małą, ruchomą szopkę. Rozradowane dziecko spędzało przy niej całe dnie. Longinus postanowił kontynuować dzieło i z dnia na dzień zaczął je powiększać. Stworzył około 800 figurek, z czego aż 300 wprawianych w ruch mechanizmem wagowego zegara. Za pomocą korby podciągane są ciężarki, które opadając uruchamiają figurki.
W szopce są przedstawiane sceny religijne i obyczajowe, w tym bardzo drastyczne, jak choćby realistycznie przedstawiona rzeź niewiniątek. Wittig bardzo starannie oddał również śląskie pejzaże i budowle, duże zainteresowanie wzbudza przekrój kopalni z pracującymi w niej górnikami. Całość lśni wszystkimi kolorami tęczy.
Budynek z szopką znajduje się na wzgórzu, powyżej centrum Wambierzyc (dojście ul. Objazdową, boczną od ul. Noworudzkiej). Szopka jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok, codziennie z wyjątkiem poniedziałków, od maja do września w godz. 9.00-17.45 a od października do kwietnia - w godz. 10.00-13.00 i 14.00-15.45 (tel. 74 871 91 97).