Bagno w górach
Torfowiska położone w okolicy Zieleńca występują na wysokości ok. 750 m n.p.m. Utworzyły się na wierzchowinie Gór Bystrzyckich, w obszarze wododziałowym. Wody wypływające z północnej części torfowisk zasilają Bystrzycę Dusznicką i zlewisko Bałtyku. Wody z części południowej odprowadza ku Morzu Północnemu Dzika Orlica, dopływ Łaby.
Miąższość torfu gromadzonego tutaj od okresu zlodowaceń sięga 8,5 m. Torfowisko jest porośnięte karłowatym lasem, w którym przeważają sosna błotna, brzoza karłowata i kosodrzewina. Po raz pierwszy obszar torfowisk objęto ochroną już w 1919 r.
Współczesny rezerwat "Torfowisko pod Zieleńcem" utworzono w 1954 r. Wstęp na jego teren jest możliwy dzięki wyznaczonej ścieżce przyrodniczej, która jest atrakcją z dreszczykiem emocji. Zejście z niej grozi utonięciem w bagnistych torfach!
Atrakcyjnym celem wycieczki jest stojąca pośród moczarów wieża widokowa. Do rezerwatu prowadzi lokalna droga odchodząca od tzw. Autostrady Sudeckiej (drogi nr 389) w stronę Dusznik. Choć miejscowi kierowcy lekko podchodzą do jej jednokierunkowości, to w celu uniknięcia problemów zalecamy dojazd od strony południowej.