Zieleniec położony na wysokości 800-960 m n.p.m. założony został w 1719 r., jako wieś pasterska. Na przełomie XVIII/XIX wieku reklamowany, jako wieś najwyżej położona w Prusach. Przyczyniło się to niewątpliwie do rozwoju ruchu turystycznego. Z niżej położonych Dusznik Zdroju turyści i kuracjusze wędrowali tędy na szczyt Orlicy, aby nasycić oczy wspaniałymi widokami oraz podziwiać wschody słońca. Dla obsługi tego ruchu turystycznego zaczęły powstawać gospody i schroniska turystyczne.
Następnym etapem rozwoju Zieleńca było jego odkrycie, jako ośrodka narciarskiego. Powstają wyciągi oraz nartostrady a za tym kolejny napływ tym razem miłośników sportów zimowych. Schronisko "Orlica" położone na wysokości 850 m n.p.m. jest jednym z obiektów, który służy turystom i narciarzom przybywającym tutaj do Zieleńca obecnie dzielnicy Dusznik Zdroju. Jest również obiektem najstarszym. Został wzniesiony w 1878 r.
O dacie jego powstania dowiadujemy się przypadkowo stosunkowo niedawno. Otóż podczas remontu, pod okapem dachu zauważono deskę z informacją, że budynek został zbudowany właśnie w 1878 r. przez Wilhelma Bauscha. Po wybudowaniu mieściła się tutaj gospoda, potem schronisko w latach 50 XX wieku stacja turystyczna Polskiej Akademii Nauk, a od 1960 r. do chwili obecnej pełni ponownie funkcję schroniska turystycznego.
Jest to obiekt o konstrukcji drewniano-murowanej przykryty mansardowym dachem. Oferuje 40 miejsc noclegowych w pokojach oraz pyszną domową kuchnię. Z okien schroniska można podziwiać wspaniałe widoki. Obok schroniska znajduje się węzeł szlaków turystycznych w tym bardzo popularne szlaki na Orlicę (1084 m n.p.m.) najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich oraz rezerwatu Torfowisko.