Na miejscu młyna niejakiego Ozimka powstała nad Małą Panwią w 1754 r. jedna z pierwszych śląskich hut żelaza, bardzo ciekawe miejsce. W 1789 r. doszło tutaj prawdopodobnie do premierowego na polskich ziemiach wytopu rudy żelaza z użyciem koksu zamiast węgla drzewnego. Specjalnością huty były odlewy. Także w tej dziedzinie stosowano prekursorskie rozwiązania, zastępując już w 1791 r. w wyrobie form odlewniczych glinę dającymi większe możliwości produkcyjne piaskami formierskimi.
W 1827 r. w hucie powstała niezwykle w owym czasie innowacyjna konstrukcja mostu, który połączył brzegi Małej Panwi tuż obok zakładu. Projektant, inspektor maszynowy o nazwisku Schottelius, stworzył dzieło wyprzedzające epokę, które warto zobaczyć. Był to pierwszy żelazny wiszący most w Europie!
Staruszkowi pionierowi należy wybaczyć niezbyt imponujące rozmiary: 30 m długości i 6 m szerokości. Do jego budowy użyto 14 ton kutych elementów żelaznych i ponad 53 tony żeliwnych odlewów. Dawniej był mostem drogowym służącym ogółowi. Obecnie znajduje się za bramą huty Małapanew. Zakład nadal prężnie działa od z górą 250 lat, dlatego wykluczony jest nieskrępowany wstęp na jego teren.
Most warto zobaczyć spoza ogrodzenia (znajduje się w odległości ok. 30 m od bramy huty). Kilkuosobowym grupom turystów zakład umożliwia zwiedzanie tej atrakcji po uprzednim uzgodnieniu (tel. 077 401 85 24).