Perła renesansu i pomnik przyjaciela
Najważniejszy zabytek Brzegu to bez wątpienia zamek książąt legnicko-brzeskich. Warto go zobaczyć, ponieważ jest zaliczany do najwspanialszych rezydencji doby renesansu nie tylko Śląska, ale całej Polski. Zwiedzających wita wspaniała brama wjazdowa o niesłychanie bogatej dekoracji rzeźbiarskiej, z kamiennymi postaciami fundatorów, popiersiami 12 władców Polski i 12 piastowskich książąt śląskich. Dzieło wytrzymuje porównanie z Kaplicą Zygmuntowską na Wawelu. Podobnie "wawelski" charakter ma zamkowy dziedziniec otoczony krużgankami.
Obecną formę zamek w Brzegu zawdzięcza fundatorom, księciu Fryderykowi II i jego synowi Jerzemu II. W latach 1532-1560 zlecili oni gruntowną przebudowę wcześniejszej średniowiecznej budowli Włochom - Jakubowi i Franciszkowi Parrom i Bernardowi Niuronowi.
Część zamkowych sal zajmuje Muzeum Piastów Śląskich. Szczyci się ono posiadaniem największego w Europie zespołu nagrobków przedstawicieli jednej dynastii. W piwnicach zamkowych urządzono wystawę kopii książęcych sarkofagów.
W jednym z pomieszczeń, wśród nagrobków, znajduje się kamienny posąg psa - ulubieńca księcia Jerzego II (1532-1586). Wierne zwierzę zabiło się, kiedy witając pana, zeskoczyło z piętra krużganków. Wykonana na polecenie Jerzego II rzeźba ozdobiła dziedziniec brzeskiego zamku. Potem ustawiono ją w jednej z podoleśnickich rezydencji, a następnie w Parku Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. W latach 80. XX w. oryginalny XVI-wieczny wizerunek książęcego ulubieńca powrócił do Brzegu. Psia wierność i oddanie zostały po kilku stuleciach wyjątkowo wyróżnione. Mastyf księcia Jerzego jako jedyny w Polsce został upamiętniony dwoma pomnikami. Kopię figury z Brzegu mogą w czasie spacerów oglądać kuracjusze w Szczawnie-Zdroju.