Przed Zamkiem Piastowskim wznosi się kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Piękną barokową świątynię zbudowano w latach 1734-1739 z inicjatywy jezuitów na miejscu zburzonego w 1545 r. klasztoru i kościoła dominikanów. Projektantem jednonawowego kościoła był Józef Frisch. W latach 1856-1857 nadbudowano wieże kościoła wg projektu barona von Wilczka oraz otynkowano fasadę.
Wnętrze świątyni pokrywają wspaniałe iluzjonistyczne polichromie pędzla jezuity Jana Kubena, wykonane w latach 1739-1745; które warto zobaczyć. Malowidła przedstawiają chwałę Krzyża Świętego oraz sceny z Nowego Testamentu i postacie świętych.
W bocznym ołtarzu kościoła znajduje się niezwykła pieta. Niezwykła, bo Matka Boska Bolesna odziana jest w uszytą dla niej suknię, a na głowie ma najprawdziwsze włosy. Drewniane nogi i ręce zostały połączone z korpusem zawiasami; zawiasy są również w stawach łokciowych i kolanowych. Ruchome elementy pozwalały na dowolne ustawianie figury Marii, by jak najwierniej oddać matczyny ból po stracie Syna. Ułatwiały również ubieranie jej w różne stroje, w zależności od okazji.
Tego typu strojenie figur Marii było bardzo rozpowszechnione na przełomie XVIII i XIX w. w Hiszpanii oraz południowych Włoszech, skąd prawdopodobnie przywieziona została brzeska pieta. Obecnie figura cieszy się szczególnym kultem kobiet spodziewających się dziecka i młodych mam. Stanowi też atrakcję turystyczną miasta.
Warto wiedzieć, że przez wiele lat wiernym tutejszej parafii był Franciszek Gajowniczek, za którego w 1941 r. ojciec Maksymilian Kolbe dobrowolnie zgłosił się do celi śmierci w obozie zagłady w Oświęcimiu.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła opolskie