W małych Wojsławicach pod Niemczą znajduje się jedno z najpiękniejszych polskich arboretów. Jest filią wrocławskiego uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego.
Założony w 1880 r. ogród figuruje na liście zabytków kultury. Jego twórcą był właściciel wojsławickich dóbr, Fritz von Oheimb. Praca wykonywana z pasją często przynosi nieprzeciętne efekty. Tak było właśnie w przypadku pana Fritza. Poznał doskonale rośliny i wykorzystał znakomicie dobre warunki, jakimi natura obdarzyła Wojsławice. Stosunkowo łagodny klimat z odpowiednią wilgotnością powietrza i położenie w dolinie, chroniące przed smagnięciami zimowych wichrów umożliwiły von Oheimbowi eksperymentowanie w dziedzinie uprawy egzotycznych roślin iemrozoodpornych. Po śmierci Fritza von Oheimba w 1928 r. (jego grób znajduje się na terenie arboretum) słynny już na całe Niemcy ogród pozostawał w rękach rodziny do sierpnia 1946 r.
Obecnie w arboretum rośnie prawie 1,5 tys. gatunków i odmian roślin drzewiastych. Prawdziwie wojsławicką specjalnością są różaneczniki (rododendrony) i azalie. Kwitnące wiosną krzewy czynią ogród prawdziwie rajskim zakątkiem. Inne polskie parki nie dorównują kolekcji wojsławickiej ani liczbą, ani wiekiem rosnących w nich różaneczników. Koniecznie trzeba tu zawitać wiosną, ale zgodnie z opiniami bywalców do Wojsławic warto zaglądać zawsze.
Opiekunowie ogrodu zadbali, aby zebrane tu rośliny nie przestawały kwitnąć od wczesnej wiosny do jesieni. Do osobliwości arboretum należy z pewnością mamutowiec olbrzymi (sekwoja). Po tym, jak w Glinnej na Pomorzu usechł kilka lat temu 120-letni okaz mamutowca, wojsławicki egzemplarz jest jedynym starym drzewem tego gatunku w Polsce.
Ciekawym egzemplarzem mającym charakterystyczne cechy swego gatunku jest także metasekwoja chińska, znana ze skamieniałości sprzed dziesiątków milionów lat. Wtedy występowała w lasach porastających obszar dzisiejszej Polski, teraz spotykana jest jedynie w ogrodach i parkach. Gatunek uważano za wymarły, stąd prawdziwą sensacją było odkrycie jej naturalnych stanowisk w Chinach w 1941 r.
W Wojsławicach rośnie najstarszy polski cedr libański. Występują tu także sporadycznie spotykane w kraju: cedrzyniec kalifornijski, unikalny płaczący jesion wyniosły, klon palmowy i klon polny, karłowaty buk pospolity, kasztan jadalny czy głowocis japoński.
Arboretum zaprasza zwiedzających
od 29 kwietnia do 1 października (9.00-18.00
w maju i czerwcu w weekendy i święta 8.00-20.00).