Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie jest zabytkiem, liczącym ok. 550 lat. Został wzniesiony, gdy na tronie królewskim zasiadał Kazimierz Jagiellończyk. Do jego budowy użyto drewna modrzewiowego i jodłowego. Przemyślna konstrukcja powstała bez użycia gwoździ. Na początku XVII w. dostawiono do niej wieżę, a potem została obwiedziona podcieniami, czyli sobotami.
Świątynia ma unikatowy wystrój wnętrza. Strop, ściany, ambonę i parapet chóru zdobi barwna gotycka polichromia datowana na ok. 1500 r., którą warto zobaczyć. Doliczono się w niej 77 ornamentów roślinnych, zwierzęcych i geometrycznych, powstałych przy użyciu aż 33 barw. Wzory tworzono przez przykładanie kolejnych szablonów wyciętych w skórzanych pasach. Do najstarszych zabytków należą krucyfiks na belce tęczowej z 1380 r. i tabernakulum z czasów króla Władysława Jagiełły. Zachowała się także gotycka ambona, chrzcielnica z drewnianą pokrywą, figura św. Mikołaja i tryptyk w ołtarzu głównym z początku XVI w. Boczne ołtarze oraz figury Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty na belce tęczowej pochodzą z okresu baroku (XVII w.). Do atrakcji turystycznych należą XV-wieczne metalowe cymbałki, w których najgrubsze sztabki wydają najwyższe tony. Z Dębna pochodzi również późnoromańskie malowidło z ok. 1280 r., przedstawiające św. Agnieszkę i św. Katarzynę - najstarszy ze znanych obrazów tablicowych w Polsce. Oryginał został przewieziony do Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie, a w Dębnie znajduje się kopia.
Mimo szacownego wieku kościół nadal służy parafianom. Odprawiane tu nabożeństwa, wzbogacone śpiewem Podhalan, mają niepowtarzalny urok i nastrój.