Na zdrowie - łyk Józefa, Franciszka
Wędrowcy strudzeni pokonywaniem beskidzkich szlaków znajdą dogodne miejsce do odpoczynku w jednym z kilku uzdrowisk w Beskidzie Niskim. Najmniej znanym spośród nich jest Wysowa, malowniczo położona w szerokiej dolinie Ropy w Górach Hańczowskich,w pobliżu granicy ze Słowacją.
Pierwsze pisemne wzmianki na temat tutejszych źródeł mineralnych pochodzą z XVII w. Zapiski z końca XVIII w. informują, jak ówczesny właściciel Wysowej hrabia Lanckoroński "corocznie tam używa kąpieli, której czerstwość zdrowia swego przypisuje". Uważa się, że uzdrowisko powstało w pierwszych latach XIX w., kiedy zbudowano łazienki do kąpieli w wodach mineralnych i budynek z pokojami dla kuracjuszy. Największą popularnością kurort cieszył się na przełomie XIX i XX w., niestety zawieruchy wojenne XX w. przyniosły duże zniszczenia i kres jego świetności.
Po wojnie, w latach 60. i 70. XX w., powstała większość sanatoriów i ośrodków wypoczynkowych, o charakterystycznej architekturze ŕ la Gierek, które dzisiaj, sprywatyzowane i odnowione, nadal przyjmują gości z całej Polski. Na kuracjuszy czeka m.in. kilka sanatoriów i zakład przyrodoleczniczy. W ofercie znajdują się najbardziej wyszukane formy terapii, począwszy od kąpieli mineralnych przez biostymulację laserem, a skończywszy na przyprawiającej o dreszczyk emocji elektroterapii.
Wzniesiona pod koniec 2006 r. pijalnia oferuje duży wybór mineralnych wód o bogatej gamie smaków i właściwości. Łyk wody ze źródeł Józef, Franciszek czy Aleksandra pomoże zebrać siły na wycieczkę jednym z wielu szlaków i ścieżek spacerowych wytyczonych w najbliższym regionie. Warto zajrzeć do niedawno wyremontowanej drewnianej cerkwi prawosławnej z 1779 r. i jaskini solnej w zakładzie przyrodoleczniczym.
Miejscowość zaprasza turystów także zimą - czynne są dwa wyciągi orczykowe,a w planach jest otwarcie dużego ośrodka narciarskiego na stokach pobliskiego Ostrego Wierchu (938 m n.p.m.).
Z Wysowej pochodzi naturalna woda mineralna wysowianka o wysokiej zawartości jodu, produkowana tu od ponad 120 lat.