Pośrodku wsi stoi jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Wznieśli go w połowie XIII w. cystersi z sąsiedniego Łekna . Dzięki przeprowadzonym w latach 1994-2002 pracom badawczym i renowacyjnym wiemy, że najstarsze fragmenty ścian kościoła pochodzą z 1373 r. Konstrukcja dachu świątyni jest późniejsza, wymieniono ją w latach 1628-1629.
Wewnątrz warto zobaczyć wykonane w latach 30. XVII w. polichromie pokrywające ściany i strop kościoła. Znajdziemy tu m.in. sceny z życia św. Małgorzaty i św. Mikołaja - patrona świątyni. Północna ściana nawy przypomina, że niegdyś tę stronę świata postrzegano jako miejsce, skąd przychodzi zło. Umieszczono na niej wizerunki dwóch szatanów. Nie wiadomo, czy skutecznie poskramiały grzeszne zapędy tarnowskich parafian.
Lokalna legenda opowiada o uporczywych corocznych podtopieniach wsi podczas wiosennych roztopów. Musiały być bardzo wyjątkowo silne, skoro pewnego razu wraz z wodą przypłynął tu drewniany kościółek. Od chwili, kiedy osiadł w Tarnowie Pałuckim, podtopienia ustały.
Warto wiedzieć: Przez pewien czas tarnowska świątynia uważana była za najstarszy w Polsce drewniany kościół. Obecnie (2020) plasuje się na trzecim miejscu po kościele w Kosieczynie (1345) i Domachowie (1369). W „rankingu starszeństwa” nie bierze udziału Świątynia Wang w Karpaczu , która formalnie pochodzi z z przełomu XII i XIII w., jednak do naszego kraju trafiła z Norwegii dopiero w 1842 r.