Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego ulokowane w pomieszczeniach miejskiego ratusza stanowi nieczęsty przypadek powojennej kontynuacji działalności rozpoczętej w 1931 r. pod szyldem Heimatmuseum (muzeum ziemi ojczystej). Warto się więc tu wybrać na weekend.
W swojej długiej historii ziębickie muzeum przechodziło wiele zmian i zawirowań, ale mimo to istnieje do dziś. Pod koniec lat 30. XX w. jego zbiory znacznie się powiększyły za sprawą wdowy po urodzonym w Ziębicach wrocławskim artyście malarzu, konserwatorze dzieł sztuki, podróżniku i kolekcjonerze - Josephie Langerze. Kobieta bogatą kolekcję męża przekazała ziębickiemu Heimatmuseum. Od początku lat 70. XX w. budynek nosi nazwę Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego.
Ziębickie muzeum stara się łączyć funkcje placówki regionalnej i specjalistycznej, udostępniając swoje różnorodne zbiory zwiedzającym. Dumą muzeum jest wspaniała kolekcja Josepha Langera oraz główna atrakcja, największa w Europie kolekcja żelazek (najstarszy eksponat pochodzi z 1665 r.). Jako jedyne w Polsce muzeum specjalizujące się w sprzęcie gospodarstwa domowego, placówka prezentuje zwiedzającym liczne urządzenia domowego użytku. Odwiedzających zaskakuje widok starych pralek klepkowych z wirnikiem oraz pralki bębnowej z gazowym palnikiem do podgrzewania wody! Interesująco wyglądają prachłodziarki i stuletni odkurzacz. Wśród rozlicznych kuchennych i stołowych naczyń oraz sztućców warto zobaczyć przede wszystkim wyrafinowany przyrząd do higienicznego jedzenia raków. Z bogatych zbiorów sztuki warto zwrócić uwagę m.in. na kolekcję śląskiej rzeźby sakralnej, malarstwa (XVII-XX w.), doskonałe przykłady rzemiosła artystycznego, w tym meble z różnych epok (od XVII do pocz. XX w.) oraz broń białą i palną (XVII-XIX w.).