Odwiedziny u pradziadków
Położony w Falkowej (obecnie dzielnicy Nowego Sącza) Sądecki Park Etnograficzny jest jednym z ciekawszych skansenów w Polsce i atrakcją turystyczną regionu. Założono go na malowniczym wzgórzu pośród drzew. Na powierzchni 20 ha zgromadzono prawie 70 historycznych obiektów. Budynki i ich wyposażenie prezentują budownictwo i kulturę materialną grup etnograficznych całej Sądecczyzny. Jest tu cerkiew greckokatolicka, zbór protestancki i kościół katolicki, a także dworski folwark, szkoła ludowa, osada Cyganów karpackich oraz typowe gospodarstwa Łemków, Lachów, Pogórzan i Górali Łąckich.
Warto zobaczyć dom zielarki, spichlerze i kuźnię, a także łemkowską chatę z Wierchomli Wielkiej, która zasłynęła jako nawiedzona przez duchy. Jednym z najbardziej interesujących zabytków jest XVIII-wieczna łemkowska cerkiew św. Dymitra, pochodząca z miejscowości Czarne. Jej przeniesienie planowano od 1964 r. Udostępnienie zwiedzającym (po przeprowadzeniu prac konserwatorskich) nastąpiło dopiero w 2001 r. Od 2004 r. odbywają się tu grecko-katolickie nabożeństwa.
Na terenie skansenu są organizowane cykliczne imprezy "Odwiedziny u pradziadków...", podczas których, za sprawą twórców ludowych, dzięki pokazom tradycyjnego wypieku chleba, tworzenia ceramiki i koronek, budynki ożywają. Można też przejechać się bryczką i spróbować przysmaków kuchni regionalnej.
Dużą atrakcją jest także "Miasteczko galicyjskie", zaaranżowane na wzór tradycyjnej osady z przełomu XIX i XX w. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. rynek z ratuszem, piekarnię, karczmę i dwór. W ich wnętrzach zostały otwarte punkty usługowe, gastronomiczne i noclegowe z tradycyjnym wyposażeniem.
Sądecki Park Etnograficzny
Wejście główne, kasa, informacja:
ul. Lwowska 226 (przez Miasteczko Galicyjskie), tel.: (0-18) 444 35 70
Wejście dla turystów indywidualnych - ul. Wieniawy-Długoszowskiego 83b, tel. 018 441 44 12
Miasteczko Galicyjskie
ul. Lwowska 226, tel. 18 441 02 10