Jan Kasprowicz zwykł podobno mawiać, że willę w Zakopanem zafundował mu "pewien Anglik, niejaki Szekspir". Drewniany dom na Harendzie, wybudowany w 1920 r. przez miejscowego górala, Kasprowicz - jeden z najwybitniejszych poetów okresu Młodej Polski, dramaturg i tłumacz - kupił za pieniądze otrzymane w ramach zaliczki za tłumaczenie literatury angielskiej. Był rok 1923. Dopiero wtedy przeprowadził się na stałe do Zakopanego, chociaż już od 1892 r. regularnie odwiedzał stolicę Tatr i uczestniczył w lokalnym życiu kulturalnym (częstym gościem był również w Poroninie).
W Harendzie Jan Kasprowicz (1860-1926) spędził ostatnie trzy lata swojego życia, które należały do jednych z najszczęśliwszych. Mieszkał tu ze swoją dużo młodszą, trzecią żoną Marusią i wtedy powstały jego wiersze składające się na cykl Mój świat. Został pochowany na cmentarzu "Na Pęksowym Brzysku", ale w latach 30. prochy poety przeniesiono do granitowego mauzoleum, wybudowanego obok jego domu. Od 1950 r. w willi znajduje się Muzeum Jana Kasprowicza.
W parterowym budynku widać wyraźne wpływy stylu zakopiańskiego, a plan wnętrza przypomina chatę góralską: pokój stołowy to sień, salonik - izba czarna, sypialnia - izba biała. Z tyłu domu są kuchnia i biblioteka, ale zwiedzającym udostępniono tylko jadalnię, salonik oraz sypialnię, gdzie można obejrzeć liczne pamiątki po Kasprowiczu, meble podhalańskie oraz góralską sztukę ludową. Uwagę zwracają trzy portrety pędzla Witkacego - dwa przedstawiające poetę i jeden jego żonę Marusię. Warto odwiedzić Harendę, aby poczuć atmosferę, w której żył i tworzył autor Krzaku dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach, pospacerować po wysokiej skarpie nad rzeką Zakopianką, zwiedzić zabytkowy kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty z początku XVIII w. (przeniesiony z okolic Wadowic), a wieczorem pójść do muzeum na spotkanie poetyckie organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.
Muzeum Jana Kasprowicza
ul. Harenda 12a tel. 0-18-206-84-26