Prezbiterium oraz fragment nawy kościoła parafialnego św. Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic pochodzą z przełomu XII i XIII w. To jedna z pierwszych w Polsce świątyń wzniesionych z cegły. O jej prastarym rodowodzie świadczy również wezwanie. Kult św. Urszuli, zgładzonej wraz z towarzyszącym jej licznym orszakiem przez barbarzyńskich Hunów, rozwijał się w Europie od X w. Z małym opóźnieniem dotarł na nasze ziemie z Nadrenii, wraz z techniką wznoszenia budynków z palonej cegły.
Stroński kościół to pamiątka przemian sprzed 800 lat, skrywająca intrygujący detal romańskiej architektury. W południowej nawie znajduje się portal zwieńczony wykutym w piaskowcu tympanonem, czyli ozdobnym, półkoliście zamkniętym nadprożem. Jego pole wypełnia płaskorzeźba przedstawiająca brutalną, aczkolwiek zapewne symboliczną scenę pożerania ofiary przez budzącego grozę skrzydlatego smoka. Przypuszcza się, że stroński tympanon to XIII-wieczny import ze Skandynawii, gdzie podobne przedstawienia występują w romańskich kościołach.
Na ścianach prezbiterium i absydy znajdują się zagadkowe napisy wyryte w cegłach. Najstarsze pochodzą z XVI w. Według jednych opinii są to najprostsze z możliwych epitafia upamiętniające parafian pochowanych dawniej na przykościelnym cmentarzu, według innych - inskrypcje pielgrzymów odwiedzających w przeszłości Strońsko.
www.romanesqueeurope.com/zabytki/stronsko