Zelów był niegdyś siedzibą zboru i parafii braci czeskich - jednego z wyznań Kościoła ewangelicko-reformowanego. W 1802 r. wieś szlachecką Zelów kupili Czesi uciekający ze swej ojczyzny przed prześladowaniami religijnymi. W latach 1821-1825 wybudowali tutaj świątynię, założyli szkołę i utworzyli gminę. Do dziś we wnętrzu zelowskiego kościoła ewangelicko-reformowanego znajdują się liczne inskrypcje czeskie oraz tablice ku czci Jana Husa i Jana Kalwina. Obok kościoła znajduje się cmentarz, na którym jest wiele nagrobków i pomników z napisami w języku czeskim.
Za sprawą przybyszów z południa w Zelowie rozwinął się przemysł włókienniczy. Warsztaty tkaczy z Zelowa słynęły z produkcji satyny, kretonu i dekoracyjnych pluszów. Do końca I wojny światowej Czesi odgrywali w osadzie dominującą rolę, jednak po utworzeniu Czechosłowacji wielu powróciło do ojczyzny. Ci, którzy pozostali, pielęgnują swoje zwyczaje i język. Przy parafii ewangelicko-reformowanej działa jedyny w Polsce Ośrodek Dokumentacji Braci Czeskich.
W 1998 r. Zelów gościł prezydenta Czech Vaclava Havla, przebywającego wówczas w Polsce z wizytą państwową. O Zelowie głośno było też w 2003 r., gdy Wiera Jelinek jako pierwsza kobieta w Polsce została pastorem kościoła ewangelicko-reformowanego. Pastor Wiera pełni obowiązki wikariusza, a jej mąż Mirosław Jelinek jest proboszczem zelowskiej parafii. Przy zborze znajduje się ciekawe Muzeum Parafii Ewangelicko-Reformowanej.